OZE to odnawialne źródła energii, w które możemy wliczyć również energetykę wiatrową. To także gałąź gospodarki, która prężnie rozwija się na całym świecie, dając tym wiele energii elektrycznej relatywnie niskim kosztem. Powstanie nowych farm wiatrowych to nie tylko bardziej przyjazne rachunki za prąd, ale także nowe stanowiska pracy. Zobacz, z czym wiąże się rozwój energii wiatrowej w kraju i za granicą.
Zacznijmy od tego, czym jest ten sektor przemysłu i co go charakteryzuje.
Energetyka wiatrowa
Pod pojęciem energetyka wiatrowa kryje się ekologiczna metoda produkcji prądu. Farmy wiatrowe to w istocie rzędy wiatraków, a właściwie turbin wiatrowych, które zasadą działania przypominają dynamo roweru. Energia kinetyczna przetwarzana jest na energię elektryczną za pomocą generatorów. Turbiny wiatrowe nie tylko obracają się wokół własnej osi, ale do tego zmienia się także kąt nachylenia łopat wirnika. Energetyka wiatrowa stanowi 60% odnawialnych źródeł energii na świecie.
Dwie energie z natury – siła wiatru i wody
Branża wiatrowa to nowe miejsca pracy. Jako że koszt naprawy turbiny wiatrowej podczas awarii jest wygórowany, takie działania nie są opłacalne. W związku z tym firmy zatrudniają techników turbin wiatrowych, którzy od razu naprawiają usterki. Technicy po kursach mogą naprawiać łopaty turbin wiatrowych oraz elementy mechaniczne w ich wnętrzu. Obecnie zapotrzebowanie na fachowców w branży wiatrowej przyjęło tendencje wzrostową, a to oznacza, że pracy nie zabraknie dla nikogo. Tym bardziej że nowe elektrownie wiatrowe powstają w Polsce i za granicą.
Dynamicznie rozwijająca się branża i co najważniejsze solidnie płatna.