Dofinansowanie na fotowoltaikę – czy to rozwiązanie ma jakieś wady?

Wydatek rzędu kilkunastu czy nawet dwudziestu tysięcy złotych, na jaki trzeba się zdecydować w przypadku instalacji paneli fotowoltaicznych, dla większości osób jest czymś dużym, do czego trzeba by się przygotować. A nieraz możemy odkładać na niego miesiącami, by po drodze spotkać się z sytuacją, która zmusi nas do nagłego pozbycia się wszystkich zaoszczędzonych pieniędzy. Co wtedy? Wtedy możemy albo na nowo zacząć odkładać pieniądze i ryzykować ich ponowną gwałtowną utratą, albo pokusić się o jakieś dofinansowanie na fotowoltaikę.

Dofinansowanie na fotowoltaikę

Przeważnie wybierzemy tę drugą opcję, choć nie zawsze będzie ona dla nas korzystna czy w ogóle… dostępna. Takie dotacje nie przysługują bowiem każdemu. O dziwo nieraz są trudniejsze do pozyskania niżeli kredyty gotówkowe lub kredyty dedykowane fotowoltaice.

Zanim ktokolwiek w ramach jakiegokolwiek programu przyzna nam pieniądze na zakup i montaż paneli słonecznych na budynku mieszkalnym, dojdzie do sprawdzenia tego, czy spełniamy pewne wymagania zapisane w regulaminie programu. Przykładowy opis takiego programu znajdziesz na stronie www.zpowiatu.pl. Jednym z nich jest posiadanie prawa do nieruchomości.

Jakie formalności musimy spełnić?

Musimy mieć to udokumentowane, że jesteśmy prawnymi właścicielami nieruchomości, na której chcemy zastosować panele fotowoltaiczne – to wymóg absolutnie niezbędny. Ponadto niektóre instytucje mogą oczekiwać od nas od razu zaprezentowania oferty, z której chcemy skorzystać. Najlepiej wybierzmy ją więc od razu i z konkretnym wariantem zakupu i montażu fotowoltaiki udajmy się na spotkanie z przedstawicielem programu.

A bywa i tak, że nawet gdy spełniamy wymogi, dzięki którym możemy starać się o dofinansowanie na fotowoltaikę, koniec końców tego dofinansowania i tak nie uzyskujemy, albowiem dochodzi do… wyczerpania środków dysponowanych przez program. Takie sytuacje nie są wcale rzadkie, a ostatnio zdarzają się coraz częściej. Nie zakładajmy więc od razu, że te pieniądze na fotowoltaikę na pewno dostaniemy, bo nie zawsze tak będzie.