Jak oszczędzać energię używając klimatyzatora?

Jak oszczędzać energię, używając klimatyzatora? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Weź pod uwagę ocenę energetyczną urządzenia

Jak rozpoznać energooszczędny klimatyzator? To bardzo proste. Wszystkie urządzenia mają etykietę, która określa ocenę energetyczną za pomocą liter od A do G. A jest najbardziej wydajną opcją.

Wybierz modele z inwerterem

Modele inwerterowe są lepsze od konwencjonalnych. Jest to system regulujący pracę sprężarki, dzięki czemu pracuje ona tylko z wymaganą prędkością. W ten sposób, dzięki nowoczesnej i wydajnej technologii inwerterowej, można uzyskać oszczędność energii do 40 % i można stopniowo chłodzić pomieszczenie.

Wybierz odpowiednią pojemność klimatyzatora

Skonsultuj się z technikiem, aby wybrać idealną pojemność. Zbyt mała moc klimatyzatora dla bardzo dużej przestrzeni będzie skutkowała nadmiernym wysiłkiem. Nierozsądne jest również wybieranie zbyt dużego urządzenia do zbyt małej powierzchni.

Umieść urządzenie zewnętrzne w cieniu

Instalując jednostkę zewnętrzną, odprowadzającą ciepło postaraj się znaleźć miejsce dobrze zacienione, ponieważ występowanie promieni słonecznych wpływa na działanie urządzenia.

Uważaj na termostat!

Co prawda, upał na zewnątrz może stać się nie do zniesienia. Jednak każdy stopień oznacza 8% większe zużycie energii. W związku z tym najlepiej jest znaleźć komfortowy poziom lub neutralną temperaturę. Aby korzystać z klimatyzacji latem, najlepiej jest ustawić temperaturę w przedziale 24-26 stopni Celsjusza. I preferuj termostat programowalny, który da Ci możliwość ustawienia zmian temperatury w ciągu dnia. Może to oznaczać oszczędności prądu rzędu 10-15%.

W razie potrzeby wyłączaj klimatyzację

Jeśli zamierzasz być poza domem przez dłuższy czas, wyłącz urządzenie na 30 minut przed opuszczeniem pomieszczenia, aby urządzenie nie pracowało niepotrzebnie. Wieczorem, gdy pogoda staje się chłodniejsza, to dobry moment, aby dać mu odpocząć i przewietrzyć dom. Wczesny ranek jest również idealny, aby wykorzystać chłodniejsze godziny dnia. Jako ciekawostkę można podać, że niektóre miasta na świecie podnoszą taryfy za energię elektryczną za zużycie w godzinach szczytu (między 17.00 a 23.00).

Umyj filtry

Kiedy filtry są brudne, przepływ powietrza jest ograniczony, a to może powodować wiele problemów; zamarzanie cewki jest jednym z nich. Ma to również wpływ na zwiększenie konsumpcji. Czyszczenie ich zajmie tylko kilka minut, ale zaoszczędzi Ci wiele bólu głowy. Kolejną zaletą jest uniknięcie problemów z kurzem i roztoczami. Odpowiednie czyszczenie klimatyzatora pomaga nawet zapobiegać alergiom i problemom z układem oddechowym.

Inne porady dotyczące oszczędzania energii, pieniędzy i czasu znajdziesz w https://twojpodatek.pl