Kasyna korzystające z energii słonecznej

Choć hazard kojarzony jest najczęściej z bogactwem i przepychem i ani trochę z ochroną środowiska to jednak coraz więcej kasyn zaczyna w tej kwestii wprowadzać nowoczesne rozwiązania. Nie jest żadną tajemnicą, że kasyna generują ogromne zapotrzebowanie na energię wynikające z charakteru ich działalności więc nie będzie również zaskoczeniem, że niejedno z nich chcąc ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko decyduje się na zainwestowanie w odnawialne źródła energii. Na pierwszym miejscu znajduje się oczywiście energia ze słońca pozyskiwana za pomocą paneli fotowoltaicznych, jednak można także znaleźć przykłady na zastosowanie przez kasyna energii wiatrowej czy też wodnej. Wydaje się jednak, że najbardziej powszechny jest na dzień dzisiejszy ten pierwszy rodzaj, więc na nim tez się skupimy w niniejszym opracowaniu.

W ostatnich latach w Las Vegas, światowej stolicy hazardu doszło do bezprecedensowej inicjatywy grupy kilku tamtejszych kasyn. Otóż ogłosiły one stworzenie na dachach własnych budynków rozbudowanych i nowoczesnych elektrowni słonecznych. Miały one uzupełnić istniejące już tam instalacje fotowoltaiczne i docelowo umożliwić im całkowita niezależność od stanowej sieci energetycznej. Trend ten wpisał się idealnie w przebudowę źródeł zasilania dla całego miasta, bowiem, o czym może niewiele osób wie, Las Vegas stało się pierwszym miastem w USA i jednym z pierwszych na świecie, które zasilane są w całości ze źródeł odnawialnych. Dodatkowo grupa kasyn osiągnęła swój cel w postaci uniezależnienia się i odłączenia od miejskiej sieci. Produkcja energii elektrycznej z fotowoltaiki na dachach okazała się co więcej na tyle wydajna i efektywna, że wręcz doszło do odwrotnej sytuacji i to kasyna sprzedają nadwyżki do miejscowej sieci dodatkowo na tym zarabiając. Okazuje się bowiem, że jeśli się chce, to się da skutecznie i z zyskiem wprowadzić ekologiczne rozwiązania. Fotowoltaika może również przydać się do obsługi internetowego kasyna na żywo. Nadwyżki prądu można wykorzystać w sposób korzystny dla rozwoju biznesu.

Kasyna w Las Vegas Pionierami

Wśród kasyn z Las Vegas, które zdecydowały się na tego rodzaju nowatorski i odważny krok znalazło się kilka cieszących się renomą i uznaniem na skalę światową. Bodaj najsłynniejszym i najlepiej znanym spośród nich było MGM Resorts International a zaraz po nim Wynn Resorts Ltd. To głównie te dwa kasyna były motorem i trzonem całej grupy i to one wyszły z inicjatywą zapraszając do niej inne podmioty działające w mieście. Wokół nich ostatecznie zebrała się grupa, która stworzyła w relatywnie krótkim czasie energetyczną alternatywę dla sąsiadujących z nimi podmiotów. Trzonem instalacji budowanych przez kasyna były ogniwa PV oraz kolektory, co przez pewien czas było zarzewiem sporu pomiędzy nimi a stanowym przedsiębiorstwem Nevada Energy. W końcu spór udało się zażegnać i rozwiązać w sposób korzystny dla obu stron, w rezultacie czego na dachach kolejne kasyna z grupy montowały duże ilości ogniw prądotwórczych zasilanych energia słoneczną. Rozwiązanie to przyniosło szybkie i zauważalne rezultaty w dużej części ze względu na na mocno nasłoneczniony teren, na którym znajduje się Las Vegas. Niekoniecznie rozwiązanie to sprawdziło by się tak doskonale i byłoby tak wydajne gdyby zastosować je w mieście na terenie mniej nasłonecznionym. W stolicy hazardu jednak to się w pełni udało. Kasyna zyskały w wyniku tej pionierskiej na skalę świata inwestycji samodzielność oraz zysku ze sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej, a stanowe przedsiębiorstwo Nevada Energy w ramach rekompensaty za utracone zyski w wyniku rozwiązania z kasynami umowy, otrzymała natomiast kwotę 100 milionów dolarów. Kasyna zużywały wcześniej około 6% energii wytwarzanej w Nevadzie więc po ich usamodzielnieniu spółka dysponowała nadwyżką, którą w razie potrzeby mogła przeznaczyć na inne cele. Układ okazał się więc na tyle zadowalający dla obu stron, że zawarto korzystne porozumienie, które trwa po dzień dzisiejszy.