Bełchatów: miasto w cieniu energetycznego zagłębia

Jest to jeden z najciekawszych ośrodków miejskich na terenie województwa łódzkiego. Kojarzony z energetyką i kopalnią, jest Bełchatów miejscem godnym polecenia tym turystom, którzy w czasie wycieczki po wojewódzkim łódzkim chcą w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat tego regionu. Co warto wiedzieć na temat tego miasta? Jakie atrakcje turystyczne czekają tu na gości?

Z kart historii

Zanim skupimy się na turystycznych atrakcjach tego miasta, poznajmy lepiej jego dzieje. Są one dość ciekawe i pozwalają nam spojrzeć na Bełchatów z nieco innej perspektywy. Bełchatów to ważny ośrodek przemysłowy, który narodził się w II połowie XX wieku. Warto jednak pamiętać, że dzieje tego ośrodka miejskiego sięgają czasów średniowiecza, a pierwsze wzmianki o Bełchatowie pochodzą z 1391 roku. Wiadomo, że nazwa miasta pochodzi od Bełchata – założyciela osady, która dziś jest najważniejszym zagłębiem energetycznym w Polsce. Zanim jednak dumą miasta stała się energia i węgiel, miejscowa gospodarka związana była z tkactwem. W 1801 roku, z woli Józefa Kaczkowskiego, powstała tu pierwsza manufaktura włókiennicza. Szybko rozwija się tu sukiennictwo, a sam Bełchatów staje się jednym z najważniejszych miast fabrycznych Królestwa Polskiego. Nowe fabryki tkackie powstały tu w okresie międzywojennym, kiedy to – już jako miasto Polskie – Bełchatów znów zaczął się rozwijać. Było to wówczas miasto wielokulturowe, na terenie którego żyli obok siebie Polacy, Niemcy oraz Żydzi. Sytuację tę zmienił jednak wybuch wojny. W czasie II wojny światowej miasto stało się częścią Kraju Warty na terenie III Rzeszy, co oznaczało szereg wysiedleni oraz eksterminację ludności żydowskiej. Po II wojnie światowej Bełchatów odradzał się powoli, a w jego gospodarce wciąż najważniejsza rolę odgrywał przemysł włókienniczy, reprezentowany głównie przez Bełchatowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego. Przełomem w najnowszej historii miasta okazało się odkrycie tu bogatych złóż węgla brunatnego, dzięki czemu wokół Bełchatowa w latach 70-tych XX wieku zaczęło się dynamicznie rozwijać przemysłowe zagłębie. To z nim kojarzony jest współczesny Bełchatów, choć o samym mieście i jego atrakcjach turystycznych mówi się dość rzadko.

Co warto zobaczyć w Bełchatowie?

Wycieczki po terenie Bełchatowa mogą się okazać dobrą propozycją dla tych, którzy lubią spotkania z kulturą. To właśnie wydarzenia artystyczne i wielkie imprezy kulturalne są głównymi atrakcjami tego miasta. Turystów przyciągają tu również sztuczne zbiorniki, dzięki czemu w najbliższej okolicy Bełchatowa można znaleźć wiele dogodnych miejsc do wypoczynku i rekreacji. Wraz z nowymi ośrodkami rozwija się tu doskonale baza noclegowa, dzięki czemu w rejonie Bełchatowa można bez problemów znaleźć dla siebie noclegi w przystępnej cenie.

Bełchatów to ciekawe, choć niedoceniane przez turystów miasto, które może się pochwalić i specyficzną atmosferą, i interesującą przeszłością. To jeden z tych ośrodków miejskich, którym z pewnością warto się dokładniej przyjrzeć, gdyż mają one spory potencjał turystyczny. Czy Bełchatów może awansować do grona najważniejszych ośrodków turystycznych na terenie województwa łódzkiego? Czas pokarze.

Jak działają samochody elektryczne?