Bełchatów: miasto w cieniu energetycznego zagłębia

Jest to jeden z najciekawszych ośrodków miejskich na terenie województwa łódzkiego. Kojarzony z energetyką i kopalnią, jest Bełchatów miejscem godnym polecenia tym turystom, którzy w czasie wycieczki po wojewódzkim łódzkim chcą w ciekawy sposób poszerzyć swą wiedzę na temat tego regionu. Co warto wiedzieć na temat tego miasta? Jakie atrakcje turystyczne czekają tu na gości?

Z kart historii

Zanim skupimy się na turystycznych atrakcjach tego miasta, poznajmy lepiej jego dzieje. Są one dość ciekawe i pozwalają nam spojrzeć na Bełchatów z nieco innej perspektywy. Bełchatów to ważny ośrodek przemysłowy, który narodził się w II połowie XX wieku. Warto jednak pamiętać, że dzieje tego ośrodka miejskiego sięgają czasów średniowiecza, a pierwsze wzmianki o Bełchatowie pochodzą z 1391 roku. Wiadomo, że nazwa miasta pochodzi od Bełchata – założyciela osady, która dziś jest najważniejszym zagłębiem energetycznym w Polsce. Zanim jednak dumą miasta stała się energia i węgiel, miejscowa gospodarka związana była z tkactwem. W 1801 roku, z woli Józefa Kaczkowskiego, powstała tu pierwsza manufaktura włókiennicza. Szybko rozwija się tu sukiennictwo, a sam Bełchatów staje się jednym z najważniejszych miast fabrycznych Królestwa Polskiego. Nowe fabryki tkackie powstały tu w okresie międzywojennym, kiedy to – już jako miasto Polskie – Bełchatów znów zaczął się rozwijać. Było to wówczas miasto wielokulturowe, na terenie którego żyli obok siebie Polacy, Niemcy oraz Żydzi. Sytuację tę zmienił jednak wybuch wojny. W czasie II wojny światowej miasto stało się częścią Kraju Warty na terenie III Rzeszy, co oznaczało szereg wysiedleni oraz eksterminację ludności żydowskiej. Po II wojnie światowej Bełchatów odradzał się powoli, a w jego gospodarce wciąż najważniejsza rolę odgrywał przemysł włókienniczy, reprezentowany głównie przez Bełchatowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego. Przełomem w najnowszej historii miasta okazało się odkrycie tu bogatych złóż węgla brunatnego, dzięki czemu wokół Bełchatowa w latach 70-tych XX wieku zaczęło się dynamicznie rozwijać przemysłowe zagłębie. To z nim kojarzony jest współczesny Bełchatów, choć o samym mieście i jego atrakcjach turystycznych mówi się dość rzadko.

Co warto zobaczyć w Bełchatowie?

Wycieczki po terenie Bełchatowa mogą się okazać dobrą propozycją dla tych, którzy lubią spotkania z kulturą. To właśnie wydarzenia artystyczne i wielkie imprezy kulturalne są głównymi atrakcjami tego miasta. Turystów przyciągają tu również sztuczne zbiorniki, dzięki czemu w najbliższej okolicy Bełchatowa można znaleźć wiele dogodnych miejsc do wypoczynku i rekreacji. Wraz z nowymi ośrodkami rozwija się tu doskonale baza noclegowa, dzięki czemu w rejonie Bełchatowa można bez problemów znaleźć dla siebie noclegi w przystępnej cenie.

Bełchatów to ciekawe, choć niedoceniane przez turystów miasto, które może się pochwalić i specyficzną atmosferą, i interesującą przeszłością. To jeden z tych ośrodków miejskich, którym z pewnością warto się dokładniej przyjrzeć, gdyż mają one spory potencjał turystyczny. Czy Bełchatów może awansować do grona najważniejszych ośrodków turystycznych na terenie województwa łódzkiego? Czas pokarze.

Jak działają samochody elektryczne?

Dodaj komentarz