Przemysł wiatrowy to zupełnie nowy segment gospodarki, który zalicza się do sektora energii odnawialnej. Okazuje się, że wykorzystanie wiatru jest nie tylko opłacalne, ale także ekologiczne, a przez to inwestuje się w nie coraz więcej kapitału na całym świecie. I choć wynik rozwoju energetyki wiatrowej możemy jedynie spekulować, prognozy napawają optymizmem. Pozostaje pytanie jakiego tempa nabiorą zmiany i czy wiatraki na stałe wpiszą się w nasz krajobraz.
Branża wiatrowa kwitnie
Coraz chętniej korzystamy z zielonej energii. Siłownie wiatrowe powstają zarówno na lądzie, jak i na morzu, czyli w środowiskach offshore i onshore. Kraje Azjatyckie stały się terenem ekspansji dużych koncernów energetycznych, a plany budowy elektrowni istnieją nawet w Polsce, która stawiała dotychczas na paliwa kopalne. Okazuje się bowiem, że wydobycie węgla jest droższe niż obsługa turbin wiatrowych, a dodatkowo nie generuje żadnych zanieczyszczeń.
Co to oznacza dla nas?
Branża wiatrowa i jej rozwój mogą wyraźnie wpłynąć na nasze życie. Wiatraki zobaczymy na łąkach i morzach, przy wsiach i miastach. Ogromne pole, na którym mają powstać wiatraki znajduje się w okolicach Bielska-Białej. O potencjalnej inwestycji w energię wiatrową w regionie Bielska-Białej więcej znajdziemy na HaloBielsko.pl. Propagowanie energii wiatrowej przysłuży się do obniżenia rachunków za energię elektryczną, a także pozwoli na stworzenie nowych miejsc pracy. Do obsługi turbin wiatrowych potrzeba wielu serwisantów, podobnie jak do instalacji tych budowli.
Minusy rozwoju branży wiatrowej
Okazuje się, że poza oczywistymi korzyściami, branża wiatrowa ma też swoje mankamenty. Wiatraki mogą ingerować w naturalny krajobraz w miejscach odwiedzanych przez turystów. Poza tym łopaty turbin stanowią zagrożenie dla siedlisk ptaków i nietoperzy, a także niewielkie zagrożenie dla osiedli ludzkich podczas awarii. Wiele z tych problemów można uniknąć przy rozsądnym zagospodarowaniu terenu i przemyślanym planie.
Warto przeczytać
Kasyna korzystające z energii słonecznej
Co dalej z polską energetyką jądrową?
Dlaczego warto pracować w branży wiatrowej?