Czy wiesz, co to jest farma fotowoltaiczna? Jeśli jeszcze nie znasz tego typu zrównoważonych elektrowni słonecznych, przyda Ci się ten post, który przygotowaliśmy,
Co to jest farma fotowoltaiczna?
Farma słoneczna to wielkoskalowa instalacja solarna, ustawiona na powierzchni ziemi lub wody, składająca się z dużej liczby połączonych ze sobą paneli słonecznych. Do ich działania potrzeba kilku falowników, centralnej sterowni i transformatorów wysokiego napięcia.
Te parki słoneczne, stworzone do przechwytywania dużych ilości światła słonecznego i przekształcania go w energię elektryczną, mogą generować tysiące watów energii elektrycznej na sekundę, zasilając przemysł, kompleksy miejskie, miasta lub nawet sprzedawać swoją energię do sieci dystrybucji energii elektrycznej.
Jak działa farma fotowoltaiczna?
Park fotowoltaiczny składa się z tysięcy paneli słonecznych połączonych ze sobą za pomocą przewodów elektrycznych pogrupowanych według obszarów.
Parki słoneczne, w zależności od ich charakterystyki, mają zdolność generowania tysięcy watów energii elektrycznej na sekundę i są coraz bardziej wydajnym źródłem energii odnawialnej.
Park fotowoltaiczny nie tylko ma zdolność do przechwytywania światła słonecznego za pomocą tysięcy paneli słonecznych, ale także magazynuje energię słoneczną w dużych polach akumulatorów, umożliwiając jej wykorzystanie w razie potrzeby.
Ponadto, ponieważ panele słoneczne są wyposażone w uchwyty, umożliwia to dostosowanie ich nachylenia w zakresie od 15° do 45° w zależności od pozycji słońca i pór roku, zapewniając optymalną wydajność przez cały rok.
Szwecja – europejski wzór do naśladowania
Chociaż Szwecja ma niewielkie lub żadne napromieniowanie słoneczne w zimie, jednym z jej sposobów dekarbonizacji systemu energetycznego jest większe wykorzystanie mocy słonecznej. Jak planują to osiągnąć? Poprzez zainstalowanie w kraju 20 GW energii słonecznej do 2040 roku, co oznaczałoby przekroczenie obecnych 23 watów na mieszkańca i podniesienie ich do 2,5 kW na mieszkańca.
Jednym ze sposobów realizacji tych celów, proponowanych przez Szwedzką Agencję Energii Słonecznej, Energimyndigheten, jest zastosowanie fotowoltaiki w systemach mieszkalnych, komercyjnych i przemysłowych. Jedną z propozycji, którą rozważają, jest nałożenie obowiązku korzystania z energii słonecznej na nowe budynki, co pomogłoby spełnić 30% ich planu dotyczącego energii słonecznej. W Polsce również farmy fotowoltaiczne rozwijają się pełną parą, niedawno na przykład taki obiekt powstał w Nisku: https://www.podkarpacki.pl/kolejna-duza-farma-fotowoltaiczna-na-podkarpaciu-tym-razem-w-nisku
Warto przeczytać
Dofinansowanie na fotowoltaikę – czy to rozwiązanie ma jakieś wady?
Czy warto wziąć kredyt na fotowoltaikę?
Teoria fotowoltaiki